Chairperson

Former Chairperson
Hon'ble Mr. Justice Swatanter Kumar
 
  • Justice Swatanter Kumar, B.A., LL.B. - Born on 31.12.1947.


  • Enrolled as an Advocate with the Delhi Bar Council on 12.7.1971. Practiced in various High Courts and the Supreme Court. Served as an Additional District & Sessions Judge in the Himachal Pradesh High Court from February, 1983 till his resignation in October, 1983, and thereafter resumed practice at New Delhi.


  • Was Legal Advisor/Standing Counsel for the Central Pollution Control Board for a number of years. Practised in various High Courts, particularly in Delhi High Court on the Original Side, Appellate Side, Extraordinary Ordinary Jurisdiction (Writ) and other different fields including environment.


  • Appointed as an Additional Judge of the Delhi High Court on 10.11.1994. Transferred to Punjab and Haryana High Court on 30.11.1994.


  • Appointed permanent Judge on 30.11.1995. Transferred to Delhi on 4.10.2004.


  • Appointed as Chief Justice of Bombay High Court on 31.3.2007.


  • Appointed as Judge, Supreme Court of India on 18.12.2009.


  • Dealt with and disposed of large number of cases in various High Courts and the Supreme Court. Various judgments delivered include cases relating to land acquisition, Public Interest Litigation, Environment, both under Criminal and Civil jurisdiction.


  • Upon being appointed as Chairperson, NGT, resigned as Judge of the Supreme Court of India on 20.12.2012.




















For any query/suggestions regarding this website, Please e-mail at: rg.ngt@nic.in